SGHC Championship Show 2018

Championship Single Breed Show
13th October 2018
Judge(s): 
Mrs Zola Rawson
Results: 

Best in Show

Quick's Noushzad Caliana At Jorjenjo (IMP GER)

Reserve Best in Show / Best Opposite Sex

Faber's Sufeina Kismet

Best Puppy in Show

Davies & Harrison's Classicus Alchemy for Charrioak

Reserve Best Puppy in Show

Brady’s Classicus Azim for Bordercot

Best Veteran in Show

Owen's Ch Caryna Curetes
Dog results: 

DOG CHALLENGE GERTIFICATE: Sufeina Kismet

RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE: Barleymoon Zaurak

BEST PUPPY: Classicus Azim for Bordercot

BEST VETERAN DOG: Ch Caryna Curetes

 

VETERAN DOG

1 - Owen’s Ch Caryna Curetes

2 - McCormick Smith's Anasazi Red Kite

3 - Buckley's Alcaliphs Djansa

 

SPECIAL VETERAN DOG (OVER 10 YEARS)

1 - Bloomfield’s Ch Glenoak Jabari JW SH CM

2 - Monk-Schenk’s Kasaque Niagra

 

MINOR PUPPY DOG

1 - Brady’s Classicus Azim for Bordercot

2 - Walton Haddon’s Badavie Don Peppino (IMP SWE)

3 - Macro’s Yalameh Samir AZA Nefisa (IMP GRR)

 

PUPPY DOG

1 - Walton Haddon’s Badavie Don Peppino (IMP SWE)

2 - Macro’s Yalameh Samir AZA Nefisa (IMP SWE)

 

JUNIOR DOG

1 - Postma & Smith’s Fernlark Odyssey

2 - Ulyatt’s Fernlark Legend of Cornhaze

 

YEARLING DOG

1 - Fortnam’s Ariane Luzia (IMP USA) 

 

POST GRADUATE DOG

1 - Blecher’s Barleymoon Zaurak

2 - Hoggren’s Garamiyas Rostam (IMP SWE)

3 - Goss’ Classicus Baryshnikov

4- Bloomfield’s Glenoak Laquan

5 - Scaarth & Lyman’s Solo Star of Leigh

 

LIMIT DOG

1 - Faber’s Sufeina Kismet

2 - Ulyatt’s Fernlark L’Aunisien in Cornhaze

3 - Darby & Williams’ El Hamrah Mansur of Kasaque (IMP FIN)

4 - Cotterill’s Miskanda The Grey Gatsby

5- Owen’s Caryna Khepri

 

OPEN DOG

1 - Quadling’s Kasra Zebadiyah At Malenkhai

2 - Buckley’s Hisilome’s Kareef Sh CM (IMP SWE)

3 - Owen’s Sivendra Tahamas Altaya

 

CHAMPION DOG

Goulden’s Ch Fernlark By Design JW

Bitch results: 

BITCH CHALLENGE CERTIFICATE:  Noushzad Caliana At Jorjenjo (IMP GER)

RESERVE BITCH CERTIFICATE:      Canapus Rodinia at Savuka (IMP NL)

BEST PUPPY: Classicus Alchemy For Charrioak

BEST VETERAN BITCH: Charrioak Nunki

 

VETERAN BITCH

1 - Williams’ Ch/Ber Ch Ulmarra Tropical Ice At Winton

 

SPECIAL VETERAN BITCH

1 - Davies’ Charrioak Nunki

2 - Dann’s Jazirat Ra’anna

 

MINOR PUPPY BITCH

1 - Davies & Harrison’s Classicus Alchemy for Charrioak

2 - Sanders-Parker’s Classicus Antiigone

 

JUNIOR BITCH

1- Goulden’s Fernlark Lou’kira

 

YEARLING BITCH

1 - Williams’ Tigsisle Totally Unique

2 - Farris, Cosentini, Dann & Ireson’s Jazalle Arwyn

3 - Monk-Schenk’s Al Zubeyda Mahabbah (IMP FRA)

 

NOVICE BITCH

1 - Harkett’s Canapus Ravindra of Flytesfield (IMP NDL)

2 - Farris, Cosentini, Dann & Ireson’s Jazalle Ava

 

POST GRADUATE BITCH

1 - Farris, Cosentini, Dann & Ireson’s Jazalle Aneeqa

2 - Anderson’s Canapus Violante (IMP NDL)

3 - Rogers’ Labakan Chatelaine

4 - Jowitt’s Barleymoon Ankaa

 

LIMIT BITCH

1 - Warner's Canapus Rodinia At Savuka (IMP NDL)

2 - Hepburn’s Iftikar Wistoyo Indu Ra’Ra (IMP AUS)

3 - Rogers’ Labakan Lacroix

4 - Faber's Sufeina Against The Odds JW

 

OPEN BITCH           

1 - Quick’s Noushzad Caliana At Jorjenjo (IMP GER)

2 - Jowitt’s Canapus Mistral Under Barleymoon (IMP NDL)

3 - Davies & Harrison’s Charrioak Sheerzam JW

4 - Sanders-Parker’s Classicus Britannia JW Sh CM

5 - Everton’s Kasra Zeleka

 

CHAMPION BITCH

1 - Williams’ Ch Al Zubeyda Lena At Kasaque JW (IMP FRA)

2 - Williams' Ch/Ber Ch Ulmarra Tropical Ice at Winton